Chcąc maksymalnie ograniczyć utratę ciepła z pomieszczeń, należy zadbać między innymi o prawidłowe uszczelnienie okien. Tradycyjne metody izolacyjne mogą jednak nie wystarczyć, opracowano więc innowacyjne rozwiązanie nazywane ciepłym montażem. W tym artykule przyglądamy się tej technologii, wyjaśniając, na czym ona polega oraz dlaczego warto po nią sięgnąć.
Specyfika ciepłego montażu okien
Instalując okna w tradycyjny sposób, korzysta się wyłącznie z jednej warstwy izolacyjnej, wykonanej z pianki poliuretanowej. Wypełnia ona szczeliny pomiędzy ścianą budynku a okienną ramą, nie dopuszczając do powstawania niepożądanych mostków termicznych. Takie podejście nie jest jednak w pełni efektywne, dlatego właśnie opracowano technikę ciepłego montażu. W jej przypadku mamy do czynienia jeszcze z dwiema dodatkowymi warstwami izolacji, z czego jedna znajduje się po wewnętrznej, natomiast druga zewnętrznej stronie okna. Pierwsza z nich wykonana jest z taśmy paroszczelnej, podczas gdy od zewnątrz zakłada się taśmę paroprzepuszczalną. Obydwie mają za zadanie chronić piankę montażową przed zawilgotnieniem oraz pleśnią, dzięki czemu nie utraci ona swoich właściwości izolacyjnych. Co ważne, każdy ze wspomnianych izolatorów działa w nieco inny sposób. Taśma paroszczelna ma chronić przed wnikaniem wilgoci w głąb izolacji, z kolei warstwa przepuszczalna umożliwia swobodne odparowywanie wody gromadzącej się, chociażby w wyniku opadów atmosferycznych.
Zalety ciepłego montażu
Ogólnie rzecz ujmując, metoda ta poprawia efektywność energetyczną posiadanych okien. Dzięki niej w miesiącach zimowych możemy podnieść temperaturę pomieszczeń nawet o kilka stopni, co przełoży się na zauważalnie niższe rachunki za ogrzewanie. Wpłynie to rzecz jasna również na ochronę środowiska naturalnego, gdyż wygenerujemy mniej zanieczyszczeń podczas spalania paliw. Ciepły montaż jest więc szczególnie polecany w coraz popularniejszym budownictwie energooszczędnym, gdzie duży nacisk kładzie się na redukcję zużycia energii. Dodatkowo omawiana technika, oferowana między innymi przez firmę Domega z Poznania zajmującą się montażem okien, poprawia izolacyjność akustyczną. W ten sposób uliczny hałas nie będzie stanowił problemu, co docenimy, zwłaszcza mieszkając w pobliżu ruchliwej drogi. Niestety, ciepły montaż ma jedną wartą odnotowania wadę. Mowa tu o zauważalnie wyższej cenie, w porównaniu do tradycyjnych metod. Koszty te warto jednak potraktować jako inwestycję, która zwróci się w dość krótkim czasie, a potem zacznie generować zyski za sprawą mniejszych rachunków.