W jaki sposób możliwe jest laparoskopowe leczenie niche?

Laparoskopowe leczenie niche’, czyli defektu ściany macicy po cesarskim cięciu, określanego także jako isthmocellae to innowacyjna i małoinwazyjna metoda terapii, która pozwala na szybszą rekonwalescencję oraz minimalizację ryzyka powikłań. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej temu zabiegowi.

Zasada działania laparoskopii w leczeniu niche’

Laparoskopowe leczenie niche’ polega na wykorzystaniu specjalistycznego narzędzia – laparoskopu, który jest wyposażony w kamerę oraz oświetlenie. Dzięki temu lekarze mogą obserwować wnętrze jamy brzusznej oraz zlokalizować defekt macicy, a także ocenić jego stan. Operacja przeprowadzana jest pod pełnym znieczuleniem przez niewielkie nacięcia w jamie brzusznej, co sprawia, że jest to metoda małoinwazyjna i mniej bolesna dla pacjentki, jednak wciąż mogąca wywołać komplikacje. Dlatego też jej przeprowadzenie możliwe jest wyłącznie w warunkach leczenia szpitalnego. Takie operacje wykonywane są m.in. przez prof. dr hab. n. med. Grzegorza Jakiela, prowadzącego swój gabinet ginekologiczny w Warszawie i Lublinie.

Etapy laparoskopowego leczenia niche’

Laparoskopowe leczenie niche’ odbywa się w kilku etapach. Na początek pacjentka zostaje poddana badaniom diagnostycznym, takim jak ultrasonografia czy rezonans magnetyczny, które pozwalają na ocenę rozmiaru i lokalizacji defektu macicy. Następnie lekarz przeprowadza laparoskopię, podczas niej dokładnie ocenia obszar niche’ oraz decyduje o dalszym planie leczenia. W trakcie zabiegu lekarz usuwa tkankę bliznowatą oraz zamyka defekt w ścianie macicy. Całkowity czas trwania operacji wynosi zazwyczaj około 2 godziny.

Zalety laparoskopowego leczenia niche’

Laparoskopowe leczenie niche’, choć jest skomplikowaną operacją laparoskopową wymagającym zazwyczaj od lekarza lokalizacji ubytku podczas jednoczesnego wykonywania zabiegu histeroskopowego, ma wiele zalet w porównaniu z klasycznymi metodami chirurgicznymi. Przede wszystkim jest to metoda małoinwazyjna. Ponadto laparoskopia pozwala na kontrolowanie przebiegu operacji na bieżąco.

Kandydatki do laparoskopowego leczenia niche’

Laparoskopowe leczenie niche’ jest szczególnie polecane dla kobiet, które doświadczają objawów związanych z defektem ściany macicy po cesarskim cięciu, takich jak krwawienia, bóle menstruacyjne czy planujących zajście w kolejną ciążę, która w przypadku jego występowania stanowi zagrożenie życia. Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje jednak zawsze lekarz.

Sprawdź także:  Najlepsze metody radzenia sobie ze stresem

Rekonwalescencja po laparoskopowym leczeniu niche’

Okres rekonwalescencji po laparoskopowym leczeniu niche’ jest zdecydowanie krótszy niż po klasycznych metodach chirurgicznych. Pacjentki mogą opuścić szpital już kilka dni po zabiegu, a pełny powrót do normalnej aktywności następuje zazwyczaj po około 2 tygodniach. Przy czym wymaga odłożenia w czasie planowania ciąży, na okres co najmniej 6 miesięcy.

Sprawdź także:

Tarta z malinami – ile kcal

Jakie są kaloryczne...

Brownie czekoladowe – ile kcal

Jakie są kaloryczne...

Szarlotka – ile kcal

Ile kalorii ma...

Naleśniki z owocami – ile kcal

Naleśniki z owocami...

Frittata z serem – ile kcal

Jak przygotować pyszną...